Orkiestry młodzieżowe to pomost do kariery
Wolfgang Emanuel Schmidt | Wybitny niemiecki wiolonczelista mówi Jackowi Marczyńskiemu o radości pracy z młodymi muzykami w Akademii Santander Orchestra.
Rz: Jakie wrażenia po pierwszych zajęciach w Warszawie w Akademii Santander Orchestra?
Wolfgang Emanuel Schmidt: Znakomite. Pracowałem z grupą bardzo utalentowanych, otwartych młodych ludzi. Po raz kolejny zresztą mogłem się przekonać, że Polska ma świetnych wiolonczelistów. Dwoje z nich, Zuzanna Sosnowska i Maciej Kułakowski, którzy wygrali ostatni Konkurs im. Witolda Lutosławskiego, są moimi studentami w Weimarze.
Lubi pan pracować z młodymi?
Zdecydowanie tak. Są bardzo ciekawi wszystkiego. Sama rozmowa o muzyce z nimi bywa przyjemnością. Poza tym lubię wprowadzać ich w rozmaite tajniki, pokazywać, jak najefektywniej osiągać pożądany efekt artystyczny. Nauczanie powinno służyć wymianie myśli, doświadczeń, wtedy bywa pasjonujące.
Bywa rozwijające i dla pana?
W tym zawodzie uczymy się poprzez rozwiązywanie problemów. Kiedy młodzi ludzie mają jakieś trudności, a ja pomagam im je przezwyciężyć, wówczas sam zdobywam więcej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta