Przy pracy w spółkach powiązanych trudniej o zwolnienie ze składek
W przypadku, gdy pracodawca i osoba trzecia (zawierająca umowę cywilnoprawną z pracownikiem) pozostają we wzajemnej relacji – odpowiednio jako spółka zależna i spółka dominująca (art. 4 § 1 pkt 4 lit. a k.s.h.) – i w oparciu o konstrukcję osobowości prawnej dochodzi do zminimalizowania obowiązku składkowego, możliwe jest odwołanie się do koncepcji „przebicia zasłony osobowości prawnej".
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 3 października 2017 r. (II UK 488/16).
Pracownik był zatrudniony w spółce działającej w branży informatycznej na podstawie umowy o pracę jako koordynator ds. projektów. Informatyk ten nawiązał dodatkowo współpracę na podstawie umów zleceń ze spółką matką wobec jego pracodawcy. Z kolei spółka matka zawarła ze spółką córką umowę o współpracę, na podstawie której udostępniała jej usługi swoich specjalistów. Usługi na rzecz spółki matki świadczył m.in. informatyk będący jednocześnie pracownikiem spółki córki.
Wynagrodzenie uzyskiwane przez informatyka z tytułu realizacji umów zleceń znacznie przekraczało wynagrodzenie zasadnicze uzyskiwane z tytułu umowy o pracę. Niemniej jednak w związku z istniejącym zbiegiem tytułów do ubezpieczeń społecznych, składki na ubezpieczenie społeczne – zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – były odprowadzane wyłącznie od przychodów uzyskiwanych z tytułu stosunku pracy.
Takie działanie zakwestionował ZUS. Wydał decyzję ustalającą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracownika uwzględniając kwoty wynagrodzeń uzyskiwane przez niego z tytułu umów zleceń wiążących go ze spółką matką. ZUS...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta