Szpiegowska wolta Aleksandra Orłowa
Tajemnice wywiadu ZSRR | Aleksander Orłow był charakterystyczną postacią mrocznego świata służb specjalnych lat 30. XX w. Agent NKWD wszedł w posiadanie tak ważnych informacji, że jego ucieczka zdezorganizowała Stalinowi sieć szpiegowską na Starym Kontynencie.
Międzywojenna Europa była prawdziwym polem geopolitycznej i szpiegowskiej bitwy. I wojna światowa gruntownie przemeblowała kontynentalny ład i na nowo zakreśliła mapę państwową. W połowie dwudziestolecia nad Europą zawisły upiory dwóch totalitaryzmów, które narodziły się po to, aby wziąć rewanż za 1918 r. Pierwszym była III Rzesza dysząca żądzą światowej dominacji. Ideologia rasowej wyższości stała się pożywką dla wszelkich nacjonalizmów, z czego obficie korzystał Berlin. Hitlerowski wywiad wspierał zatem i szkolił bojówki z Europy Środkowej i Wschodniej, aby te wysadziły w powietrze narodowe granice we wszystkich zapalnych punktach kontynentu. Identyczną strategią i w tym samym celu posługiwała się komunistyczna Moskwa. Macki wywrotowej hydry walki klas rozciągnięte w postaci Kominternu (międzynarodówki partii komunistycznej) burzyły od środka wrogi kapitalizm i demokrację.
Lata 30. XX w. były także czasem nasilonego flirtu zachodnich intelektualistów z ZSRR. U podstaw stała niezwykle skuteczna propaganda przedstawiająca komunizm jako ustrój sprawiedliwości społecznej. Już wtedy działali tzw. pożyteczni idioci, którzy omamieni przez Stalina parali się zdradą własnych państw i narodów. We wrzącym kłębowisku sprzecznych interesów wszyscy walczyli ze wszystkimi, a agenci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta