Trwały budulec wspólnej tożsamości
W ciągu ostatnich kilkunastu lat pojęcie „dziedzictwa kulturowego" znacznie się rozszerzyło. Pokazuje to praca „Potencjał dziedzictwa. Społeczno-gospodarcze przykłady z Europy Środkowej".
Inspirację do jej napisania stanowił międzynarodowy projekt „Cultural Heritage Counts for Europe" („Dziedzictwo kulturowe ma znaczenie dla Europy"), który odbył się w latach 2013- 2015. Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie prowadziło wówczas badania na temat potencjału społeczno-gospodarczego dziedzictwa. Potraktowano je wówczas jako zasób rozwojowy, a nie tylko sferę wymagającą nakładów finansowych.
Zaproponowano holistyczne podejście do badania wpływu dziedzictwa – biorąc pod uwagę jego złożoność i konieczność wielowymiarowej obserwacji z perspektywy wielu dyscyplin.
– Zazwyczaj na dziedzictwo patrzy się z jakiegoś wąskiego punktu widzenia i przez to nie ma spójnego przekazu, czym jest ono dla nas jako jednostek i dla nas jako dla społeczności – wyjaśnia Joanna Sanetra-Szeliga, redaktorka „Potencjału dziedzictwa" i jego współautorka. – Chcemy w tej książce pokazać, że dziedzictwo to oczywiście zabytki, ale też dziedzictwo niematerialne. Prezentujemy, jak szeroki jest jego wachlarz, ogromna różnorodność. Z punktu widzenia ekonomii – daje pracę, wpływa na dochody samorządów, ale też jest istotnym elementem wizerunku miasta i tego, jak jest postrzegane – nie tylko przez turystów, ale również inwestorów. Są badania pokazujące, że miasto mające spójny wizerunek związany z dziedzictwem ma konkretną tożsamość – jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta