Reprezentacyjny dom zamożnego kupca
Kamienice z duszą | ul. Targowa 21 w Warszawie
Dzisiejsza ulica Targowa – nazywana Marszałkowską Starej Pragi – pod koniec XIX wieku została przebudowana na wzór bulwarów zachodnioeuropejskich. Wybrukowano chodniki dla pieszych. Obok torów tramwajowych, dzielących Targową na dwie szerokie części, ustawiono szpalery klombów oraz donice z kwiatami. Wcześniej zadbano o oświetlenie wielkomiejskiej arterii latarniami gazowymi. Od połowy stulecia wzdłuż ulicy Targowej powstawały murowane kamienice, wypierając dotychczasową architekturę drewnianą. Dynamiczny rozwój dzielnicy związany był m.in. z budową Dworca Petersburskiego w 1862 roku, obecnie nazwanego Dworcem Wileńskim.
„Wysokie domy piętrzą się po obydwóch stronach ulicy. Sklep przy sklepie. Idziemy po betonowym, wygodnym chodniku, patrząc na tramwaje przepełnione publicznością", pisał w 1901 roku korespondent Tygodnika Ilustrowanego, dodając: „Ostatnie lata były dla ulicy Targowej twórcami dzisiejszego jej stanu, zaliczającego ją do rzędu ulic najzamożniejszych, najbardziej handlowych na Pradze".
Nowoczesne kamienice w sercu Starej Pragi – w oczach przybysza z lewobrzeżnej Warszawy – kontrastowały z drewnianymi domkami pamiętającymi poprzednią epokę dzielnicy, „gdzie jeszcze przed wejściem zobaczyć można ogródki ze słonecznikami, bratkami, lawendą, mirtem i macierzanką"....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta