Nadzwyczajna skarga, proste pismo
Nowe prawo | Rośnie liczba podań o skorzystanie z nowego narzędzia wzruszania wadliwych wyroków, nawet sprzed 20 lat.Marek Domagalski
Choć decyzję o wniesieniu skargi nadzwyczajnej podejmuje uprawniony urząd, a nie poszkodowany, to rolę tego drugiego trudno przecenić. W końcu to jego sprawa, on ją inicjuje.
Tylko do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich do 12 czerwca 2018 r. wpłynęły 743 wnioski, aby wystąpił do SN ze skargą nadzwyczajną. Najwięcej dotyczy spraw karnych – 381, cywilnych – 194, prawa pracy – 84, a prawa administracyjnego i gospodarczego – 52. Z kolei do utworzonego w Prokuratorze Krajowej Wydziału Skargi Nadzwyczajnej do 14 czerwca 2018 r. wpłynęły 1054 wnioski o wywiedzenie skargi nadzwyczajnej: jedna trzecia w sprawach karnych, a dwie trzecie – w cywilnych. Zdecydowaną większość pism złożyli bezpośrednio zainteresowani, ale zdarzają się wnioski formułowane przez adwokata czy radcę prawnego.
Zwykłe podanie
– Wnioski są wnikliwie analizowane, ale do tej pory prokurator generalny nie skierował skargi nadzwyczajnej – mówi „Rz" prokurator Arkadiusz Jaraszek.
– Na tym etapie trudno prognozować, czy i w jakiej sprawie skargę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta