Francuska miłość Mickiewicza
„Mesjasze" o polskiej emigracji i towiańczykach z powieści węgierskiego pisarza to wydarzenie rozpoczynającej się w piątek poznańskiej Malty.
„Mesjasze" to powieściowe arcydzieło György Spiro o sekcie Koło Sprawy Bożej założonej przez Andrzeja Towiańskiego, do której należeli m.in. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. Powieść, tak jak całe pisarstwo Spiro była w PRL cenzurowana, jest zaś panaceum na urojenia polskiej polityki historycznej.
Węgierski pisarz we wcześniejszych w „Iksach" – poprzez postać założyciela Teatru Narodowego Wojciecha Bogusławskiego – pokazał katastrofę polskiej wolności, korupcję, zgniłe kompromisy bohaterów doby Sejmu Wielkiego i wojen napoleońskich.
Z motyką na słońce
W „Mesjaszach" Spiro tropi obłudę i podszyty tłumioną seksualnością mistycyzm Wielkiej Emigracji. Mickiewicz nawoływał Polaków, byśmy byli „Mesjaszem narodów", w życiu prywatnym kochanka wieszcza, Ksawera, przyjmowała jego „zbawczy członek" jak opłatek.
Spiro pisze o towiańczykach ze zrozumieniem, podkreślając, że bez religijnego fundamentu trudno wyobrazić sobie Europę i przetrwanie emigracji. Już wtedy Polacy porywali się z motyką na słońce. Gdy trwała Wiosna Ludów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta