Zwolnienie od pracy z obniżonym wynagrodzeniem
W przypadku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron i jednoczesnego zwolnienia pracownika z obowiązku wykonywania pracy do dnia rozwiązania umowy, pracodawca może wypłacać za ten okres wynagrodzenie ustalone jak za gotowość do pracy. Zawsze jednak należy rozważyć wszystkie okoliczności danego przypadku.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 6 marca 2018 r. (II PK 86/17).
Pracownica była zatrudniona w spółce z o.o. od 1 sierpnia 2008 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. 17 października 2011 r. strony zawarły porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę z upływem dziewięciu miesięcy od dnia jego podpisania. Pracodawca zwolnił pracownicę z obowiązku świadczenia pracy na czas pozostały do rozwiązania umowy.
Strony nie ustaliły w porozumieniu reguł naliczenia wynagrodzenia za okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Spółka zaczęła wypłacać wynagrodzenie wynikające ze stawki osobistego zaszeregowania pracownicy. Kobieta domagała się natomiast zapłaty sumy stanowiącej wyrównanie wynagrodzenia do wynagrodzenia w wysokości średniej z ostatnich trzech miesięcy poprzedzających...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta