Spory można rozwiązywać w drodze zautomatyzowanego arbitrażu
procedury | System oparty na teorii gier Katarzyna Szczudlik adwokat, praktyka nowych technologii kancelarii Wardyński i Wspólnicy
Wraz z rozwojem technologii blockchain pojawiają się coraz to nowe pomysły na jej praktyczne zastosowanie. Ten trend nie ominął sektora rozwiązywania sporów w drodze arbitrażu. Ostatnio pojawia się wiele projektów, które mają na celu zrewolucjonizowanie sposobu prowadzenia postępowań arbitrażowych.
CodeLegit – arbitraż na blockchainie, ale z wideokonferencją
Jednym z takich projektów jest CodeLegit (Codelegit.com), który o tyle różni się od innych tego rodzaju inicjatyw, że jego twórcy stworzyli regulamin arbitrażowy na wzór tych przygotowywanych przez tradycyjne instytucje arbitrażowe. Na jego używanie mogą się zgodzić strony umowy w przypadku poddania ewentualnego sporu pomiędzy nimi pod arbitraż.
Twórcy CodeLegit przewidują funkcjonowanie organu nominującego arbitrów, co też ich wyróżnia, gdyż większość tworzonych na blockchainie projektów związanych z rozwiązywaniem sporów stawia raczej na wybór osób rozstrzygających spór przez algorytm.
Językiem postępowania ma być angielski.
Arbitrem rozstrzygającym spór może być albo prawnik,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta