Królowa sprzyja poszukiwaczom
Polscy informatycy i archeolodzy stworzyli unikalny w skali światowej system cyfryzacji danych.
Archeologia śródziemnomorska stoi na najwyższym światowym poziomie, jest wizytówką polskiej nauki. Podobny poziom osiągnęli polscy informatycy. Można się było spodziewać, że prędzej czy później przedstawiciele tych dwóch dyscyplin coś wspólnie zmajstrują. Właśnie do tego doszło.
Dr Zbigniew Szafrański przypomina, że w 1961 r. Egipska Służba Starożytności zaproponowała prowadzenie prac w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari prof. Kazimierzowi Michałowskiemu. Od tego czasu Polacy pod patronatem Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej im. Kazimierza Michałowskiego Uniwersytetu Warszawskiego pracują tam nieprzerwanie, rekonstruując kolejne przestrzenie rytualne świątyni. W grudniu 2017 r. oddali do zwiedzania najważniejsze pomieszczenie świątyni – Główne Sanktuarium Amona.
Od przybytku głowa może boleć
Zbigniew Szafrański, który kieruje polsko-egipską misją archeologiczno-konserwatorską z ramienia Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego w Kairze, wyraźnie akcentuje, że polskie działania na terenie świątyni Hatszepsut mają niezwykły rozmach. Równocześnie są bowiem prowadzone prace rekonstrukcyjne, konserwatorskie, badania archeologiczne, epigraficzne, architektoniczne i wiele innych. Obecnie realizowanych jest ponad 60 projektów studyjnych.
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta