Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod lupą instytucji nadzorczych

19 lipca 2018 | Raporty RZ

Obrót | Przeciwdziałanie praniu pieniędzy Rafał Kuchta praktyka nowych technologii kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Wraz ze wzrostem skali i wartości obrotu gospodarczego na blockchainie, przede wszystkim z użyciem kryptowalut, obrót ten spotyka się z coraz większą uwagą organów i instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (ang. AML/CTF). W ostatnich latach komunikaty, opinie i wytyczne dotyczące zagrożeń związanych z wykorzystywaniem walut wirtualnych do prania pieniędzy wydawał zarówno generalny inspektor informacji finansowej (GIIF, polski organ odpowiadający za AML), jak i unijny Europejski Urząd Nadzoru Bankowego oraz międzyrządowa Financial Action Task Force (FATF).

Za stanowiskami regulatorów zaczynają podążać zmiany legislacyjne. Dotychczas w Polsce kwestie AML/CTF regulowała ustawa z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Nie odnosiła się ona wprost do walut wirtualnych, ale mogła wpływać na obrót z ich wykorzystaniem. Jako przykład niech służy uzasadnianie przez niektóre banki wypowiadania umów rachunków prowadzonych dla giełd kryptowalutowych właśnie koniecznością realizacji obowiązków AML....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11106

Wydanie: 11106

Spis treści
Zamów abonament