Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Leszek Czarnecki integruje swoje banki

19 lipca 2018 | Ekonomia | Maciej Rudke
>pO POŁĄCZENIU gnb I iDEI POWSTAŁBY bank będący na siódmym miejscu  pod względem wielkości bilansu w Polsce (około 85 mld zł; 60 mld zł +25 mld zł)
źródło: Rzeczpospolita
>pO POŁĄCZENIU gnb I iDEI POWSTAŁBY bank będący na siódmym miejscu pod względem wielkości bilansu w Polsce (około 85 mld zł; 60 mld zł +25 mld zł)

Finanse | Getin Noble i Idea Bank mogą zostać połączone, co powinno pomóc im rywalizować z większymi kredytodawcami. To kolejny przejaw przyśpieszającej konsolidacji polskiego sektora bankowego.

 

Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz Getin Noble Banku i Idea Banku, rozważa połączenie obu instytucji. – W najbliższym czasie banki podejmą działania zmierzające do przeprowadzenia analiz biznesowych, których celem będzie określenie zasadności takiego połączenia i zdefiniowanie jego optymalnego przebiegu – informuje Wojciech Sury, rzecznik GNB.

Skorzystają oba banki?

GNB i Idea Bank liczą na istotne synergie kosztów i wzmocnienia potencjału sprzedaży po połączeniu. – Ten pomysł jest czymś naturalnym, biorąc pod uwagę nie tylko ogólny trend konsolidacji na rynku, ale przede wszystkim epokę cyfrową, w której banki funkcjonują i muszą istotną część wydatków przeznaczać na systemy informatyczne będące w dużej mierze kosztami stałymi. Dlatego ponoszenie podwójnych kosztów przez banki jednego właściciela jest mało efektywne. Zaskoczeniem nie jest to, że Leszek Czarnecki chce łączyć oba banki. Pytanie, dlaczego zamiar ten pojawił się akurat teraz, a nie wcześniej (kiedy informowano o przyjęciu programu naprawczego w GNB) lub później (po zakończeniu wdrażania tego programu) – mówi Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego.

W środę notowania obu banków...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11106

Wydanie: 11106

Spis treści
Zamów abonament