Nieuprawniona ingerencja w swobodę umów
ZUS nie ma prawa stwierdzać ważności / nieważności pierwotnych stosunków prawnych. Takie uprawnienie przysługuje wyłącznie sądom.
W świetle akceptowanych założeń racjonalnego ustawodawcy (któremu przypisuje się m.in. racjonalność językową) i zasady, zgodnie z którą przepisów nie należy interpretować w taki sposób, aby ich fragmenty okazywały się zbędne (każde słowo w przepisie jest potrzebne do ustalenia treści normy prawnej), przy ustalaniu kompetencji ZUS wynikającej z art. 83 ust. 1 pkt 1a w zw. z art. 38a ust. 1 ustawy o sus nie sposób pominąć wymogu konieczności wydania decyzji. Przyjęcie go oznacza natomiast, że decyzję ustalającą płatnika składek ZUS może wydać wyłącznie w sytuacji, gdy istnieje przymus, bezwzględna potrzeba jej wydania. Oznacza to, że:
- po pierwsze, samo przekonanie ZUS o zasadności wydania takiej decyzji nie oznacza jednocześnie konieczności jej wydania,
- po drugie, mogą wystąpić okoliczności, w których spełnione będą pozostałe przesłanki, ale konieczność wydania decyzji ustalającej płatnika składek nie wystąpi.
Obowiązek ubezpieczeń
Przyjęcie powyższej interpretacji częściowo wspiera także wykładnia systemowa, w tym ogólne zasady dotyczące systemu ubezpieczeń społecznych.
Obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby wymienione w art. 6 ust. 1 ustawy o sus. Analiza kategorii osób tam wskazanych prowadzi do wniosku, że w każdym przypadku powstanie obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta