Sąd nie rozstrzygnie o umorzeniu zaległości i rozłożeniu jej na raty
Przedsiębiorca może liczyć na ulgę w spłacie zobowiązań podatkowych tylko jeśli jest to uzasadnione jego „ważnym interesem" lub „interesem publicznym". Mimo upływu lat kwestia ta dalej jest niejasna i budzi wiele wątpliwości.
Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przewidziane są w rozdziale 7a ordynacji podatkowej. Jak wynika z tych przepisów, w określonych przypadkach, tj. w sytuacji, gdy występuje „ważny interes podatnika" lub „interes społeczny", organ podatkowy może odroczyć termin lub rozłożyć na raty płatność podatku i zaległości podatkowych wraz z odsetkami, a także umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną. Brak jest jednak definicji legalnej tych pojęć, które są kluczowe dla rozstrzygnięcia wniosku podatnika.
Przesłanki wyjaśnione w orzecznictwie
W celu zdefiniowania tych pojęć należy odwołać się do orzecznictwa sądów administracyjnych. „Interes publiczny" powinien być rozumiany jako okoliczność korzystna dla całej społeczności (wyrok WSA w Szczecinie z 8 lutego 2018 r., I SA/Sz 1018/17). W tym samym orzeczeniu sąd wskazał, że „ważny interes podatnika" w odniesieniu do podmiotu gospodarczego oznacza m.in. przypadek, gdy uiszczenie podatku mogłoby spowodować zagrożenie dalszego istnienia na rynku w warunkach wolnej konkurencji. Ten sam sąd w wyroku z 21 lutego 2018 r. (I SA/Sz 1021/17) określa „ważny interes podatnika" jako nadzwyczajne względy, które mogłyby zachwiać podstawami jego istnienia. Pomimo zdefiniowania tych zwrotów przez orzecznictwo, pozostają one jednak nadal pojęciami nieostrymi i odsyłają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta