Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

MAP sposobem na polubowne odzyskanie podatku

13 sierpnia 2018 | Podatki i księgowość | Agata Kacprzak

CIT | W sytuacji, w której dojdzie do podwójnego opodatkowania dochodu, podatnik ma prawo domagać się jego eliminacji. Powstałą sytuację można rozwiązać, stosując procedurę wzajemnego porozumiewania.

Podwójne opodatkowanie może mieć wymiar prawny oraz ekonomiczny. Do podwójnego opodatkowania w sensie prawnym dochodzi w sytuacji nałożenia porównywalnych podatków przez jurysdykcje dwóch lub większej liczby państw na tego samego podatnika z tego samego tytułu i za ten sam okres. Do podwójnego opodatkowania w  sensie ekonomicznym dochodzi natomiast w momencie opodatkowania tego samego dochodu lub majątku należącego do różnych podmiotów w dwóch (lub więcej) różnych krajach.

Do wystąpienia podwójnego opodatkowania w sensie ekonomicznym może dojść w rezultacie przeprowadzonych kontroli podatkowych w zakresie cen transferowych. Teoretycznie, zwiększenie dochodu do opodatkowania w jednym państwie powinno wywołać odpowiednie zmniejszenie dochodu do opodatkowania w drugim państwie (poprzez korektę odpowiadającą/współzależną). Jednak w praktyce często dochodzi do sytuacji, w której organ podatkowy w jednym kraju doszacuje dochód podatnika, natomiast organy podatkowe drugiego kraju pozostawią taką sytuację bez reakcji. Dochodzi wówczas do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu w dwóch krajach. Jeśli podatnik nie zdecyduje się na wszczęcie procedury MAP (ang. Mutual Agreement Procedure), to podwójne opodatkowanie pozostanie.

Przykład...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11127

Wydanie: 11127

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament