Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy usługi konserwacji zabytków są zwolnione z VAT

13 sierpnia 2018 | Podatki i księgowość | Zuzanna Piątek

Sam w sobie odtworzeniowy charakter prac konserwatorskich 
czy restauratorskich nie może być wystarczającą podstawą do odmowy zastosowania zwolnienia z podatku. Niezbędne jest ocenienie każdej usługi indywidualnie, ponieważ nie każda z nich ma te same cechy.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 23 maja 2018r. (I SA/Bd 232/18).

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że wykonuje prace konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkach ruchomych. Prace te są przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Po otrzymaniu wynagrodzenia (honorarium za ww. prace) prawa autorskie przenoszone są na zleceniodawcę.

Wnioskodawca zwrócił się do organu z pytaniem, czy wykonywane przez niego usługi konserwacji zabytków w ramach prowadzonej działalności gospodarczej są zwolnione z VAT od 1 stycznia 2012 r. W ocenie podatnika, jego działalność odpowiada definicji twórcy w rozumieniu ustawy o prawie autorskim, więc przysługuje mu zwolnienie z opodatkowania w ramach wykonywanej przez niego działalności.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 1 lutego 2018 r. (0115-KDIT1-1.4012.852.2017.1.RH) uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zdaniem organu, wykonywane usługi nie podlegają pod prawo autorskie, jako że mają charakter czysto techniczny oraz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11127

Wydanie: 11127

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament