Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W przypadku konwersji wierzytelność jest wkładem niepieniężnym

13 sierpnia 2018 | Podatki i księgowość | Justyna 
Kołodziejczyk

Z tytułu konwersji wierzytelności kredytowych 
na kapitał zakładowy dłużnika po stronie banku powstaje przychód w wysokości wartości wkładu określonej w statucie lub umowie spółki.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 13 czerwca 2018 r. (III SA/Wa 2597/17).

Podatnik (bank) jest spółką akcyjną posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Głównym celem jego działalności jest świadczenie usług finansowych poprzez udzielanie kredytów bądź pożyczek oraz przyjmowanie lokat od swoich klientów. W sytuacji, gdy dłużnik zaprzestaje spłacać swój dług, bank podejmuje działania mające doprowadzić do skutecznego wyegzekwowania niespłaconej wierzytelności. W niektórych przypadkach ma zamiar przeprowadzić konwersję wierzytelności kredytowych na kapitał dłużników w formie wkładu pieniężnego, tj. poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności z tytułu objęcia akcji/udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym dłużnika. W następnej kolejności bank planuje, że w niektórych przypadkach będzie sprzedawał objęte w ten sposób aktywa na rzecz podmiotów trzecich.

W związku z tym zadano pytania:

- Czy objęcie przez podatnika udziałów należy uznać za objęcie w zamian za wkład pieniężny, a w konsekwencji czy będzie ono dla banku neutralne w CIT?

- Czy zaspokojenie wierzytelności kredytowej w ramach potrącenia z należnością z tytułu ceny obejmowanych akcji, do wysokości wierzytelności niższej, należy traktować analogicznie jak spłatę tej wierzytelności z właściwymi skutkami dla spłaty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11127

Wydanie: 11127

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament