Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zmiana przeznaczenia obiektu daje prawo do odliczenia VAT

13 sierpnia 2018 | Podatki i księgowość | Agata Dominowska

ROZLICZENIA | Gmina odzyska VAT poprzez korektę wieloletnią podatku naliczonego również wtedy, gdy inwestycja początkowo służyła działalności niepodlegającej opodatkowaniu, a następnie zmienił się sposób wykorzystania jej.

Tak wynika z wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE z 25 lipca 2018 r. (C 140/17).

Stan faktyczny

Gmina Ryjewo zrealizowała w latach 2009-2010 inwestycję polegającą na budowie świetlicy. Po oddaniu inwestycji do użytkowania świetlica została nieodpłatnie przekazana w zarząd gminnego ośrodka kultury (GOK) w związku z czym gmina nie odliczyła VAT naliczonego od poniesionych wydatków. W 2014 r. zmieniła jednak sposób wykorzystania świetlicy. Przeniosła tę nieruchomość do swojego majątku i przejęła nad nią bezpośredni zarząd, a następnie rozpoczęła wykorzystywanie jej w dwojaki sposób: nieodpłatnie – na cele gminnej społeczności oraz odpłatnie – w ramach wynajmu na rzecz osób trzecich (np. na imprezy okolicznościowe). W odniesieniu do odpłatnego wykorzystywania gmina zadeklarowała zamiar wystawiania faktur zawierających VAT.

Gmina zwróciła się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, aby dowiedzieć się, czy w związku z rozpoczęciem wykorzystywania świetlicy do czynności opodatkowanych VAT będzie uprawniona do częściowego odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki poniesione na budowę świetlicy w trybie tzw. korekty wieloletniej (czyli na podstawie art. 91 ust. 7 i 7a w związku z art. 91 ust. 2 i 3 ustawy o VAT). Sama stanęła na stanowisku, że takie prawo będzie jej przysługiwało.

Dyrektor izby skarbowej nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11127

Wydanie: 11127

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament