Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Transakcje i inne zdarzenia, czyli co dokumentować

13 sierpnia 2018 | Podatki i księgowość | Krzysztof Wiśniewski Agnieszka Kalicińska

OBOWIĄZKI | Od zeszłego roku dokumentacją trzeba objąć szerszy katalog czynności. Będą to np. działania skutkujące umorzeniem długu podmiotu powiązanego czy zobowiązanie się do niepodejmowania określonych aktywności bez wynagrodzenia.

Przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT obowiązujące do 31 grudnia 2016 r. wskazywały, że czynnościami, które podlegają obowiązkowi dokumentacji są jedynie transakcje. Katalog tych czynności został jednak od 2017 r. rozszerzony na inne zdarzenia mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika. Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 9a ust. 1d ustawy o CIT (oraz odpowiednio art. 25a ust. 1d ustawy o PIT) za transakcje lub inne zdarzenia mające istotny wpływ na wysokość dochodu (straty) podatnika uznaje się transakcje lub inne zdarzenia jednego rodzaju, których łączna wartość przekracza w roku podatkowym równowartość 50 000 euro.

Zastosowanie tak sformułowanych definicji w praktyce może budzić wiele wątpliwości. Za transakcje należy uznać wszelkiego rodzaju czynności prawne, które powodują przeniesienie własności i dóbr. Przykładowo zatem, transakcje to zarówno umowy, których przedmiotem jest sprzedaż albo nabycie dobra czy wykonanie usługi, jak również umowy zawierane w celu podjęcia wieloletniej współpracy w tym zakresie, jeżeli w ich wyniku dochodzi do przeniesienia własności.

Rozszerzenie katalogu zdarzeń objętych obowiązkiem dokumentacyjnym nie wiąże się jednak z jego doprecyzowaniem. Zgodnie z przepisami ustaw o CIT i o PIT, za „inne zdarzenia" należy uznać zdarzenia inne niż transakcje ujęte w księgach rachunkowych, jeśli ich warunki zostały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11127

Wydanie: 11127

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament