Nie każde miejsce nadaje się do handlu
SPRZEDAŻ | Nie we wszystkich miejscach działalność gospodarcza może być prowadzona, a chodnik niewątpliwie nie jest miejscem przeznaczonym do ustawienia stoiska handlowego.
Takie stwierdzenie znalazło się w niedawnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.
Sąd ten zajmował się sprawą pewnego przedsiębiorcy, który wystąpił z wnioskiem do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów o zajęcie pasa drogowego – chodnika, na którym chciał ustawić stoisko handlowe.
To nie szczególnie uzasadniony przypadek
Zarząd Ulic i Mostów odmówił wydania zgody na takie zlokalizowanie stoiska. Podczas wizji ustalono, że w miejscu, gdzie miałoby ono stanąć szerokość chodnika wynosi 1,90 m. Tymczasem przy prawidłowo ustawionym stoisku handlowym, którego szerokość wynosi 1 m, szerokość chodnika zostałaby zawężona do 0,9 m. W takiej sytuacji priorytetem dla każdego zarządcy drogi jest zapewnienie bezpieczeństwa ruchu kołowego oraz pieszego odbywającego się w pasie drogowym. Niewątpliwie pasem drogowym również jest tutaj chodnik. Co więcej, wnioskodawca nie wykazał, że prowadzenie działalności handlowej we wskazanym miejscu stanowi szczególnie uzasadniony przypadek i wymaga wydania zezwolenia.
Takie rozstrzygnięcie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta