Kaucja czy wynagrodzenie
Sformułowanie „kaucja gwarancyjna", „kaucja na zabezpieczenie" czy „kaucja z tytułu dobrego wykonania umowy" użyte w umowie nie przesądza, że doszło do zawarcia umowy kaucji. Zbliżone funkcje do kaucji może bowiem realizować regulacja umowna odraczająca termin zapłaty części wynagrodzenia.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 marca 2018 r., sygn. akt I CSK 349/17.
Powodowa spółka A zażądała solidarnej zapłaty od spółki B jako generalnego wykonawcy oraz od spółki C jako inwestora kwoty 267 984,85 zł wraz z ustawowymi odsetkami.
Wyrokiem częściowym sąd I instancji oddalił powództwo w stosunku do spółki B. Na skutek apelacji powódki sąd apelacyjny uchylił wyrok częściowy i przekazał sprawę sądowi okręgowemu do ponownego rozpoznania. W wyniku rozpoznania środka zaskarżenia, sąd okręgowy zasądził solidarnie od pozwanych na rzecz powódki całą żądaną przez nią kwotę wraz z ustawowymi odsetkami.
Sąd I instancji ustalił, że spółka B była generalnym wykonawcą inwestycji polegającej na budowie hotelu, realizowanej na podstawie umowy zawartej ze spółką C jako zamawiającym. Następnie pomiędzy spółkami A, B i C została zawarta umowa na dostawę i montaż konstrukcji stalowej, w ramach której powódka zobowiązała się do dostarczenia nieodwołalnego, bezwarunkowego i płatnego na pierwsze żądanie zabezpieczenia należytego wykonania umowy zgodnie z warunkami określonymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta