Prokurator z sędzią zmienią kontrakt na etat
Uchwała | W procesie karnym wykonujący dzieło i zleceniobiorca mogą starać się, by uznano ich za pracowników, a sąd cywilny musi taki wyrok uwzględnić.
Czwartkowa uchwała Sądu Najwyższego powinna być ostrzeżeniem dla przedsiębiorców nadużywających kontraktów cywilnoprawnych. Sędziowie uznali bowiem, że ochroną przewidzianą w art. 218 kodeksu karnego są objęci wszyscy zatrudnieni na warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy, niezależnie od nazwy zawartej przez strony umowy.
Sąd karny, rozpatrując akt oskarżenia przeciwko przedsiębiorcy naruszającemu prawa pracowników, sam rozstrzygnie, czy osoba wykonująca umowę o dzieło, czy zleceniobiorca tak naprawdę powinni być traktowani jak etatowy pracownik.
Otwiera to zupełnie nową drogę dla osób wykonujących kontrakty cywilnoprawne do spierania się z przedsiębiorcami o charakter tego zatrudnienia i przysługujące im z tego tytułu świadczenia. Do tej pory zleceniobiorcy i wykonawcy dzieł walczyli o prawo do urlopu czy dodatkowej wypłaty za nadgodziny w trwających latami procesach przed sądami cywilnymi.
Teraz mogą przy dochodzeniu swych praw liczyć na szybciej działające sądy karne.
Jak udało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta