Nielegalna sprzedaż towarów i usług może być opodatkowana
ZASADY | Czynności, które wpływają na konkurencyjność na danym rynku, podlegają VAT, nawet pomimo złamania prawa. Podmiot, który uczciwie sprzedaje dane towary, nie może być w gorszej sytuacji niż handlarz, który nie płaci daniny.
Stosownie do art. 6 pkt 2 ustawy o VAT opodatkowaniu nie podlegają czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Zasadniczo zatem przepis ten jest gwarancją, że budżet państwa nie będzie zasilany z zysków, jakie przynoszą działania społecznie niepożądane (prostytucja, hazard, handel narkotykami). Czynności wykonane z pominięciem przepisów prawa mogą jednak niekiedy być przedmiotem opodatkowania VAT. Warto przyjrzeć się w jakich okolicznościach może dojść do takiej sytuacji.
Niezależnie od formy i warunków
W świetle art. 5 ust. 2 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają czynności będące przedmiotem opodatkowania, niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa. Oznacza to, że mniejsze znaczenie ma aspekt formalny, a często decyduje ekonomiczny aspekt danej czynności. Zasadniczo zatem nie ma znaczenia, że określone zachowanie nie wypełnia dyspozycji przepisów prawa cywilnego. Pogląd ten został potwierdzony przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, który w wyroku z 26 marca 2015 r. (I FSK 2174/ 13) stwierdził: „Czynności opodatkowane na gruncie VAT zostały bowiem oderwane od ważności i skuteczności tych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta