Ucieczka z TFI do banków
finanse | Mniej gotówki trafiającej do funduszy może pomóc bankom pozyskiwać tanie finansowanie, ale wpływ tego zjawiska na marże depozytowe może być niewielki, a przychody – ze względu na niższe prowizje i opłaty za zarządzanie – i tak zmaleją. maciej rudke
Jeśli ktoś może zyskać na wykrwawianiu niektórych funduszy inwestycyjnych, czyli ogromnych umorzeniach dotykających głównie strategie akcyjne i absolutnej stopy zwrotu, to będą to banki – twierdzą niektórzy bankowcy.
Niejednoznaczny wpływ
TFI borykały się ze słabymi napływami już w pierwszych miesiącach tego roku, ale afera GetBacku przelała czarę goryczy wśród klientów i kolejne miesiące przyniosły odpływy pieniędzy. Szczególnie słaby był wrzesień, gdy z detalicznych funduszy zniknęło 2,9 mld zł netto. Ostatnio odpływy dotknęły nie tylko te akcyjne, ale też gotówkowe i pieniężne oraz obligacyjne, które wcześniej cieszyły się dużą popularnością (szczególnie te pierwsze).
– Problemy funduszy mogą stanowić dodatkowe wsparcie dla depozytów i banki nie będą miały problemów z pozyskiwaniem dużych ilości taniego pieniądza – mówi jeden z bankowców.
Jak banki miałyby zyskać? – Odpływy z niektórych TFI mają większe znaczenie, niż wskazywałaby na to nominalna ich wartość, bo mają również przełożenie na stopy zwrotu z inwestycji w wiele...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta