Nie zawsze brak korekty pozbawia prawa do odliczenia
DOKUMENTY | Błąd, a czasem nieprzewidziana okoliczność może spowodować, że pierwotnie wystawiona faktura wymaga zmiany. Tego, jak to naprawić, ustawa o VAT nie pozostawia przypadkowi. Aleksandra Tarka
Faktura VAT to jeden z podstawowych i najważniejszych dokumentów w obrocie gospodarczym. Firmy wystawiają każdego dnia setki tysięcy takich dokumentów potwierdzających różnego rodzaju transakcje, od tych na drobne kwoty, po opiewające na milionowe kontrakty. Tak jak w życiu, tak i w fakturach zdarzają się jednak błędy i pomyłki. Ustawodawca oczywiście miał tego świadomość i dlatego ustawa o VAT przewiduje rozwiązania, które pozwalają wszystko naprawić.
Kto poprawia i kiedy
Ranga dokumentu jakim jest faktura VAT w obrocie gospodarczym, to co powinna zawierać oraz związane z nią prawa i obowiązki znajdują swoje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki może być „poprawiona". Ustawodawca rozróżnia tu dwa dokumenty: faktura korygująca i nota korygująca. Podstawowa różnice między nimi są dwie: kto może ją wystawić i w jakich okolicznościach.
Fakturę korygującą wystawia sprzedawca i może ona co do zasady dotyczyć każdej pozycji na fakturze. Nota korygująca to z kolei dokument zarezerwowany dla nabywcy. Nie wszystkie błędy da się nią naprawić.
Ustawa wskazuje na cztery sytuacje, gdy możliwe jest wystawienie tylko faktury korygującej. Chodzi o przypadki, gdy modyfikacji ulegają okoliczności związane z samą transakcją. I tak wyłącznie faktura korygująca wchodzi w grę, gdy:
1. udzielono opustu, obniżki,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta