Dostosowanie lokalu do potrzeb najemcy bez odwrotnego obciążenia
Wynajmujący, który nabywa usługi wykończenia/remontu swojego lokalu w celu dostosowania go do wymogów najemcy, nie działa w roli generalnego wykonawcy, ale jako inwestor. Będąc właścicielem nieruchomości, jest bowiem bezpośrednim beneficjentem tych robót.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 28 września 2018 r. (III SA/Wa 4095/17, III SA/Wa 3931/17).
Sprawa dotyczyła spółki z branży deweloperskiej (dalej: spółka), wynajmującej w ramach swojej działalności lokale użytkowe, które najczęściej wymagają dostosowania do indywidualnych potrzeb najemcy. Spółka określa więc zakres niezbędnych prac w umowie najmu bądź oddzielnej umowie z najemcą. W celu wykończenia/remontu lokalu zgodnie ze specyficznymi wymaganiami najemcy spółka zawiera z kolei umowy z firmami z branży budowlanej (dalej: usługodawcy), którym powierza ich wykonanie. Spółka nabrała wątpliwości, czy w takiej sytuacji nie występuje w roli generalnego wykonawcy robót budowlanych, a usługodawcy w roli podwykonawców i w konsekwencji czy transakcja jest objęta mechanizmem odwrotnego obciążenia VAT.
Z tymi wątpliwościami spółka skierowała się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej. Chciała uzyskać potwierdzenie, że dana transakcja nie podlega odwrotnemu obciążeniu VAT. Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta