Kiedy od nadpłaty należą się odsetki
W zależności m.in. od rodzaju podatku i okoliczności powstania nadwyżki przepisy przewidują różne terminy, w jakich powinien nastąpić zwrot. W konsekwencji okres, za jaki przysługują odsetki, jest liczony w sposób niejednolity.
Choć odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych są powszechną formą rekompensaty dla organów podatkowych, niekoniecznie organy te stosują się do przepisów art. 78 i art. 78a ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) dotyczących oprocentowania nadpłaty podatku.
Nadpłata podatku powstaje zasadniczo z dniem zapłaty lub złożenia przez podatnika zeznania podatkowego (deklaracji podatkowej). To nic innego zatem jak podatek zapłacony nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, tzw. nadpłacony, od którego organ podatkowy powinien obliczyć i wypłacić podatnikowi odsetki w wysokości równej wysokości odsetek od zaległości podatkowych.
Z reguły odsetki z tytułu nadpłaty przysługują do dnia zwrotu nadpłaty, zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych lub dnia złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Wyjątek stanowią nadpłaty, których wysokość nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (obecnie koszty te odpowiadają kwocie 23,20 zł), a podatnik nie wskazał numeru rachunku bankowego, na który ma zostać zwrócona kwota nadpłaty.
Zwrot nadpłaty podatku może być wynikiem określenia jej przez organ podatkowy lub wymagać złożenia wniosku o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta