Nie każdy będzie właścicielem
Nowe Prawo | Jak będzie wyglądało powszechne uwłaszczenie gruntu
Po Nowym Roku przeszło 2,5 miliona użytkowników wieczystych z mocy prawa przekształci swoje udziały w prawie użytkowania wieczystego we własność. Mówi o tym ustawa z 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (dalej jako: ustawa przekształceniowa). Interpretacja jej przepisów nastręcza wielu wątpliwości. Wyjaśniamy te najczęstsze.
Mam własnościowe mieszkanie w spółdzielni. Czy skorzystam z przekształcenia?
Nie. Własnościowe prawo to nie jest to samo, co prawo własności. Tylko właściciele mieszkań oraz lokali użytkowych mogą skorzystać z przekształcenia prawa użytkowania wieczystego. Podstawowa różnica pomiędzy tymi prawami jest w zasadzie jedna, ale istotna. Mieszkania własnościowe należą do spółdzielni, a ich posiadaczom przysługuje jedynie ograniczone prawo rzeczowe. Oznacza to, że po 1 stycznia na przekształceniu skorzystają głównie spółdzielnie. Na profity finansowe będą mogli jednak liczyć także niektórzy mieszkańcy. Art. 9 ust. 6 ustawy przekształceniowej przewiduje, że gdy spółdzielnia uwłaszczyła się z bonifikatą, to posiadaczom m.in. własnościowych praw powinna obniżyć opłaty za mieszkanie.
W jakim terminie muszę wnieść pierwszą opłatę przekształceniową?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta