Co, gdzie, kiedy w wielkie święto
Pamięć | Koncerty, wystawy, pokazy filmów – tak Polska świętuje 100. rocznicę odzyskania wolności.
W całym kraju od miesięcy odbywają się huczne obchody odzyskania niepodległości. Właśnie jest ich kulminacja.
Do programu „Niepodległa", który koordynuje takie działania w tym tygodniu, wpisanych było ponad 1400 różnych wydarzeń organizowanych nie tylko w kraju, ale także w innych regionach świata. Pełne kalendarium rocznicowych wydarzeń znajduje się na stronie niepodlegla.gov.pl.
W sumie, od ubiegłego roku było już ponad 3 tys. 800 rocznicowych wydarzeń. – To znaczy, że praktycznie w każdej gminie jest jakieś wydarzenie, w każdym powiecie jest tych wydarzeń nawet po kilkanaście – opisuje Jarosław Sellin, wiceminister kultury.
Od 2017 do 2021 roku realizowany jest wieloletni program „Niepodległa". Tak długi okres wynika z założenia, że odzyskanie niepodległości nie było wydarzeniem jednorazowym, ale procesem. To pozwala na przypomnienie wydarzeń, które wpłynęły na kształtowanie się Polski niepodległej, także rocznic świętowanych do tej pory jedynie lokalnie.
Na program przeznaczonych jest w sumie ok. 240 mln zł, większość pieniędzy pochodzi z budżetu państwa.
100 arcydzieł na 100-lecie
11 listopada w najbardziej znanych salach koncertowych miast całego kraju odbędzie się cykl koncertów „Dekada wolności – 100 arcydzieł muzyki polskiej na 100-lecie niepodległości". Koncert odbędzie się m.in. w Filharmonii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta