Stolarka budowlana to nasza specjalność
MATERIAŁY BUDOWLANE | Polskie okna, drzwi, bramy czy rolety rozpoznawalne są już niemal w całej Europie
W okresie 20-lecia międzywojennego, a nawet jeszcze kilkadziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej, stolarka budowlana w Polsce opierała się na małych, często rodzinnych zakładach stolarskich. Nierzadko ich historia sięgała wcześniejszych wieków i była związana z przekazywaniem fachu z ojca na syna. Podstawowym materiałem służącym do produkcji było wówczas drewno. Wytwarzano z niego nie tylko okna, drzwi, schody, werandy, podłogi czy meble, ale też całe domy.
W Polsce Ludowej sytuacja nieco się zmieniła. Rozwój gospodarczy wiązał się wówczas z powstawaniem nowych, wielkich przedsiębiorstw państwowych i realizacją ogromnych inwestycji budowlanych. Do nowych realiów dostosowano również branżę stolarki budowlanej. W 1954 r. powstało Zjednoczenie Przemysłu Stolarki Budowlanej Stolbud, czyli organ zarządzania branżą z siedzibą w Warszawie. W jego skład wchodziło około 20 zakładów rozsianych po całym kraju. To one wytwarzały i dostarczały okna i drzwi na place budowy osiedli z wielkiej płyty, które powstawały w każdym większym mieście w Polsce. Do dziś mniej niż połowa z dawnych Zakładów Stolarki Budowlanej Stolbud funkcjonuje na rynku pod zmienioną nazwą. Najbardziej znane to m.in. Sokółka Okna i Drzwi, działająca w jej ramach grupa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta