Siła polskiej chemii
Przemysł | Zakłady Azotowe zarówno przed wojną, jak i teraz są kluczowe dla polskiej gospodarki
Polski przemysł chemiczny od lat stanowi ważny element polskiej gospodarki. Krajowe spółki przez lata rosły w siłę i dziś są ważnymi graczami na mapie Europy.
W historii polskiej chemii można wyróżnić co najmniej kilka ważnych momentów, a niektóre z nich były pionierskie na skalę światową. To tutaj ropa naftowa została po raz pierwszy przetworzona i wykorzystana na masową skalę przez Ignacego Łukasiewicza, zwanego ojcem przemysłu naftowego. Łukasiewicz pierwszą na świecie spółkę naftową i pierwszą rafinerię w Polsce utworzył w połowie XIX w. Jeszcze wcześniej na polskich ziemiach powstawały takie zakłady, jak fabryka kolorów i kwasów w Marymoncie, płodów chemicznych w Tarchominie, saletry w Olkuszu czy nawozów sztucznych w Poznaniu. Ostatnie stulecie obfitowało w liczne inwestycje w nowe instalacje chemiczne i petrochemiczne. Dziś przemysł ten jest jednym z najistotniejszych sektorów polskiej gospodarki, wytwarzając rocznie – wraz z segmentem paliwowym – produkty o wartości ponad 200 mld zł i zatrudniając około 300 tys. pracowników.
Wielka inwestycja
Krokiem milowym w rozwoju branży była decyzja o budowie Państwowej Fabryki Związków Azotowych (PFZA) w Mościcach przez Ignacego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta