Stabilna gospodarka fundamentem Rzeczypospolitej
Opinie | W rocznicę odzyskania niepodległości prezesi polskich firm mówią, z czego Polacy mogą być dumni: jakie projekty, zrealizowane przez 100 lat, są powodem do satysfakcji. I które mogą być wzorem do działania na kolejne dekady.
> Henryk Baranowski prezes PGE
Jako przedstawiciel branży energetycznej i menedżer stojący na czele największej grupy kapitałowej sektora energetyki za największe osiągnięcie 100 lat Niepodległej uważam rozpoczęcie procesu elektryfikacji Polski w latach 20. XX wieku.
Tę wielką energetyczną rewolucję zapoczątkowała spółka Siła i Światło, założona w grudniu 1918 r. Miała ona nie tylko inwestować i przejmować działające w Polsce oddziały zachodnich przedsiębiorstw, ale również swoimi działaniami angażować się w życie gospodarcze Polski z korzyścią także dla ogółu społeczeństwa.
PGE czuje się spadkobiercą tej spuścizny. Nie tylko zaopatrujemy w energię co drugą polską rodzinę, ale działamy na rzecz całego kraju. Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat zainwestowaliśmy ponad 60 mld zł, a łączna kwota podatków z tytułu naszej działalności na wszystkich szczeblach tylko w 2017 r. przekroczyła 5 mld zł. W swojej działalności odwołujemy się do tradycji podmiotów funkcjonujących przed wojną, pielęgnując tym samym pamięć o początkach niepodległej Polski. Jednocześnie nie spoczywamy na laurach. Staramy się dalej rozwijać, aby móc kształtować polską energetykę w przyszłości. —awk
Mateusz A. Bonca prezes Grupy Lotos
Niezależnie od tego, czy przez lata zdobywałem doświadczenie zawodowe, pracując w różnych państwach w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta