Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pułapki korzystniejszej ceny

04 grudnia 2018 | Rzecz o prawie | Marek Domagalski
źródło: materiały prasowe

Michał Romanowski: dystrybutor nie jest sądem, aby rozstrzygać spory dostawcy energii z jej odbiorcą.

Rz: Opisywaliśmy sprawę spółki, ok. 50 pracowników, której cztery miesiące zajęła zmiana dostawcy energii elektrycznej. Na dodatek dotychczasowy groził odcięciem prądu. Czy spółka może się jakoś zabezpieczyć przed nagłą zmianę ceny energii?

Michał Romanowski Uniwersytet Warszawski, Kancelaria Romanowski i Wspólnicy: Może. Zawierając umowę ze sprzedawcą na krótki okres ze sztywną ceną lub wedle zobiektywizowanej formuły matematycznej. Jest też kontrakt terminowy, w którym sprzedający zobowiązuje się do dostarczenia energii w określonym terminie w przyszłości i po określonej cenie, a kupujący zobowiązuje do jej nabycia w określonym terminie i po określonej cenie. Kontrakty terminowe pozwalają wyznaczyć cenę energii na dłuższy czas. Sprzedawcom i dużym odbiorcom pozwalają prognozować ceny i optymalizować koszty sprzedaży/zakupu energii elektrycznej.

Czy kontrakt terminowy nie niesie ryzyka?

Oczywiście, że niesie. Decyzje inwestycyjne powinny być podejmowane na podstawie odpowiedniej znajomości mechanizmów regulujących obrót kontraktami terminowymi i ze świadomością ryzyka specyficznego dla tych instrumentów. Ponadto w umowach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11222

Wydanie: 11222

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament