Pułapki korzystniejszej ceny
Michał Romanowski: dystrybutor nie jest sądem, aby rozstrzygać spory dostawcy energii z jej odbiorcą.
Rz: Opisywaliśmy sprawę spółki, ok. 50 pracowników, której cztery miesiące zajęła zmiana dostawcy energii elektrycznej. Na dodatek dotychczasowy groził odcięciem prądu. Czy spółka może się jakoś zabezpieczyć przed nagłą zmianę ceny energii?
Michał Romanowski Uniwersytet Warszawski, Kancelaria Romanowski i Wspólnicy: Może. Zawierając umowę ze sprzedawcą na krótki okres ze sztywną ceną lub wedle zobiektywizowanej formuły matematycznej. Jest też kontrakt terminowy, w którym sprzedający zobowiązuje się do dostarczenia energii w określonym terminie w przyszłości i po określonej cenie, a kupujący zobowiązuje do jej nabycia w określonym terminie i po określonej cenie. Kontrakty terminowe pozwalają wyznaczyć cenę energii na dłuższy czas. Sprzedawcom i dużym odbiorcom pozwalają prognozować ceny i optymalizować koszty sprzedaży/zakupu energii elektrycznej.
Czy kontrakt terminowy nie niesie ryzyka?
Oczywiście, że niesie. Decyzje inwestycyjne powinny być podejmowane na podstawie odpowiedniej znajomości mechanizmów regulujących obrót kontraktami terminowymi i ze świadomością ryzyka specyficznego dla tych instrumentów. Ponadto w umowach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta