Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy można zwolnić bez skazania?

04 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Małgorzata Jankowska

- Sąd warunkowo umorzył postępowanie karne w stosunku 
do pracownicy służby cywilnej, oskarżonej o pomówienie przełożonej o korupcję, zobowiązując ją do pisemnego przeproszenia pomówionej za pośrednictwem dyrektora generalnego urzędu, w którym obie pracują. Pracownica to wykonała, jednak pracodawca wypowiedział jej umowę o pracę z powodu utraty nieposzlakowanej opinii (rygoru selekcyjnego). Czy mógł tak zrobić?

Pracownica, jako członek korpusu służby cywilnej musi, przez cały okres zatrudnienia spełniać rygory selekcyjne przewidziane w art. 4 ustawy o służbie cywilnej, w tym warunek niekaralności prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe (pkt 3) i posiadania nieposzlakowanej opinii (pkt 5). Fakt, że sąd nie skazał jej za pomówienie, a warunkowo umorzył toczące się wobec niej postępowanie karne nie oznacza,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11222

Wydanie: 11222

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament