Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasami urzędnicy muszą być detektywami

04 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Nakaz wykonania robót, mających na celu doprowadzenie obiektu budowlanego do stanu zgodnego 
z prawem wymaga prawidłowego ustalenia wszystkich współwłaścicieli obiektu.

Właściciel posesji, sąsiadującej z kamienicą w Kielcach, wystąpił do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego (PIMB) o likwidację otworów istniejących w ścianie na granicy działki. Zgodnie z art. 207 ust.2 rozporządzenia ministra infrastruktury z 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, obiekty wybudowane na podstawie wydanych wcześniej pozwoleń na budowę, muszą być zgodne z przepisami techniczno-budowlanymi, istniejącymi w dacie wydawania pozwolenia na budowę. Inaczej są samowolą budowlaną. Na podstawie art. 51 prawa budowlanego, w przypadku istotnego odstępstwa od projektu budowlanego, organ nadzoru budowlanego może nałożyć obowiązek wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia do stanu zgodnego z prawem.

Murarz może mieć robotę

Kielecki PINB stwierdził, że wniosek o likwidację otworów dotyczy budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Jest to murowana kamienica z drewnianym dwuspadowym dachem, i ścianą szczytową, przebiegającą od strony południowej w granicy z sąsiednią...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11222

Wydanie: 11222

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament