Opieka socjalna nie radzi sobie z młodocianymi przestępcami
Gminom wielokrotnie nie udaje się powstrzymać kryminalnych inklinacji dzieci i młodzieży. Lokalne wydanie szwedzkich wiadomości z Helsingborga prześledziło losy 48 osób od 15. do 20. roku życia, które dopuściły się czynów karalnych w ciągu ostatnich sześciu lat. Większością z nich zajmowała się opieka społeczna. Wsparcie mogło polegać na rozmowach ze służbą socjalną, i wprowadzenia obowiązku poddania się testom na narkotyki. W wyjątkowych wypadkach na umieszczeniu młodocianych w specjalnym domu opieki lub w domu u rodziców (co nie wygląda na zbytni rygoryzm).
Dziennikarze wiadomości wykorzystali w swoim materiale wyroki i orzeczenia różnych instancji, na tyle, na ile mogli je wydobyć z gąszcza otoczonych tajemnicą dokumentów opieki socjalnej, np. dotyczących meldunków o podejrzeniu o popełnieniu przestępstwa. I to, co przedstawili, nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta