Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wpłata zaliczki na poczet opłaty adiacenckiej nie podlega VAT

04 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Agnieszka Bieńkowska

Orzeczenie | Wpłaty na poczet opłaty adiacenckiej pobieranej przez gminę od właścicieli nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu VAT. To, że wpłata następuje na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej nie ma w tym zakresie żadnego znaczenia.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 21 listopada 2018 r., sygn. I SA/Gd 812/18.

Wniosek o interpretację

Gmina wystąpiła o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku VAT. We wniosku wskazała, że planuje budowę kanalizacji sanitarnej, co następować będzie w ramach wykonywania zadań własnych nałożonych na nią przepisami ustawy o samorządzie gminnym. W związku z realizacją projektu gmina podpisywać będzie umowy cywilnoprawne z właścicielami działek, dla których zostaną stworzone warunki do podłączenia do kanalizacji.

Przedmiotowe umowy są dobrowolne i dotyczą wpłaty zaliczki na poczet opłaty adiacenckiej regulowanej przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 144 tej ustawy, właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich. Zgodnie z art. 148 ust. 4 ww. ustawy na poczet opłaty adiacenckiej zalicza się wartość świadczeń pieniężnych wniesionych przez właściciela na rzecz budowy danego fragmentu infrastruktury technicznej.

Wysokość opłaty adiacenckiej ustalona zostanie w drodze administracyjnej, na podstawie operatu szacunkowego sporządzonego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11222

Wydanie: 11222

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament