Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porozumienie daje korzyści w CIT

04 grudnia 2018 | Prawo | Aleksandra Tarka

Pieniądze wypłacone po ugodzie sądowej w związku z odstąpieniem od umowy mogą być kosztem podatkowym.

Fiskus od lat niezmiennie przypomina: firmy nie mogą przerzucać na budżet konsekwencji związanych z ryzykiem gospodarczym. W konsekwencji odmawia prawa do kosztów podatkowych przy wydatkach, które wynikają z nietrafionych inwestycji czy konfliktów z kontrahentami. Nie w każdej sytuacji rację przyznają mu jednak sądy administracyjne. Potwierdza to jedno z ostatnich orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Niefortunny kontrakt

Kanwą sporu w sprawie była interpretacja podatkowa. Z wnioskiem o jej wydanie wystąpiła duża spółka budowlana. Wyjaśniła, że w 2006 r. wygrała gminny przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej centrum sportowo-rekreacyjnego oraz wykonanie robót budowlanych krytej pływalni i kąpieliska otwartego. Po sfinalizowaniu kontraktu na jaw wyszły niekorzystne dla spółki rozbieżności pomiędzy zakresem robót wynikającym z umowy a ofertą. W tej sytuacji firma wezwała gminę do zmiany umowy. Pozostało to bez echa, odstąpiła więc od umowy.

I tak, byli partnerzy weszli na sądową ścieżkę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11222

Wydanie: 11222

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament