Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie dyscyplinarne nie jest mobbingiem

04 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Leszek Jaworski

Pracodawca ma prawo do oceny, że konkretny członek korpusu służby cywilnej naruszył swoje obowiązki i wymierzyć mu jedną z kar dyscyplinarnych.

- Jestem mianowanym urzędnikiem służby cywilnej. Otrzymałem polecenie przygotowania raportu na potrzeby urzędu. Niestety, w dokumencie popełniłem błąd i mimo zwrócenia mi uwagi, nie poprawiłem go. Do przygotowania raportu został powołany zespół. Ale tylko ja dostałem upomnienie, a rzecznik dyscyplinarny wszczął i prowadził przez blisko trzy lata postępowanie dyscyplinarne z powodu ewentualnego naruszenia przeze mnie ustawy o służbie cywilnej. Czy tak długo trwające postępowanie dyscyplinarne jest mobbingiem?

Niewątpliwie, oczekiwanie urzędnika na prawomocne rozstrzygnięcie postępowania dyscyplinarnego nie jest komfortowe, jednak długotrwałe jego prowadzenie samo w sobie nie jest mobbingiem. Jeżeli oczywiście tej procedurze nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11222

Wydanie: 11222

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament