Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus: przekształcenie firmy to szukanie korzyści

04 grudnia 2018 | Prawo

pit/cit | Skarbówka podejrzliwie patrzy na restrukturyzacje przedsiębiorstw. I nie chce wyjaśniać przepisów. przemysław wojtasik

 

Nie można wykluczyć, że transakcja jest tylko częścią większej operacji i w przyszłości dojdzie do kolejnych działań, skutkujących uzyskaniem korzyści podatkowej. Tak fiskus odpowiada firmom, które pytają o rozliczenie różnego rodzaju przekształceń. Skarbówka odmawia interpretacji, twierdząc, że chcą (teraz albo w przyszłości) uniknąć podatku.

Urzędnicy antycypują

Oto kilka przykładów z minionego miesiąca. Spółka chce się podzielić na dwie części. Wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Fiskus odmówił. Jego podejrzenia wzbudziło to, że po podziale jedna spółka będzie wynajmować nieruchomość drugiej. Skarbówka uznała to za sztuczne generowanie podatkowych kosztów. Zaznaczyła też, że później może nastąpić sprzedaż udziałów (choć spółka nic o tym nie wspominała). A to już, zdaniem urzędników, agresywna optymalizacja.

Fiskus antycypował też w sprawie aportu części...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11222

Wydanie: 11222

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament