Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strona może bez ograniczeń korzystać z prawa wglądu do akt

04 grudnia 2018 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Procedury Tylko w przypadku, gdy strona domaga się wydania uwierzytelnionych odpisów, musi wykazać swój ważny interes. Na potrzeby wglądu do akt organ nie ustala od nowa kto jest stroną postępowania.

- Osoba, którą – jej zdaniem – błędnie nie uznano za stronę postępowania, chce zapoznać się z aktami sprawy. Czy, jeżeli zwróci się do organu, który prowadził postępowanie, o udostępnienie jej tych akt i sporządzenie z nich dla niej kserokopii, organ będzie musiał ponownie rozważyć czy ma ona status strony?

Nie.

Zgodnie z art. 73 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje jej również po zakończeniu postępowania. Nie budzi wątpliwości, że organ powinien umożliwić stronie sporządzanie wskazanych wyżej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11222

Wydanie: 11222

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament