Służba cywilna: rygory selekcyjne trzeba spełniać cały czas
Choć nie wynika to wprost z ustawy o służbie cywilnej, utrata przez członka korpusu tej służby przymiotów określonych w rygorach selekcyjnych, wymaga rozwiązania z nim stosunku pracy. I to bez względu na podstawę jego nawiązania.
Wymagania, jakie muszą spełnić osoby ubiegające się o pracę w służbie cywilnej określa art. 4 ustawy z 21 listopada 2018 r. o służbie cywilnej (dalej usc). Zgodnie z nim w służbie cywilnej może być zatrudniona osoba, która:
1. jest obywatelem polskim, z zastrzeżeniem art. 5;
2. korzysta z pełni praw publicznych;
3. nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
4. posiada kwalifikacje wymagane na dane stanowisko pracy;
5. cieszy się nieposzlakowaną opinią.
Cytowany powyżej katalog wymagań jest wyczerpujący i bezwzględnie wiążący. Użycie przez ustawodawcę sformułowania „w służbie cywilnej może być zatrudniona" oznacza, że wymagania te, nazywane rygorami selekcyjnymi, dotyczą nie tylko osób ubiegających się o pracę w służbie cywilnej, ale także osób już w niej zatrudnionych, które muszą spełniać je przez cały czas. Co zatem w sytuacji utraty przez osobę już zatrudnioną jednego lub kilku przymiotów opisanych w rygorach selekcyjnych?
Skutki takiego zdarzenia ustawa reguluje tylko w stosunku do urzędników służby cywilnej. Nie oznacza to jednak, że pozostali członkowie sc a więc pracownicy sc (osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę) oraz osoby zajmujące wyższe stanowiska zatrudnione na podstawie powołania nie poniosą w takiej sytuacji określonych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta