Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Wkład prawników w przebudowę Polski po 1989 roku

04 grudnia 2018 | Prawnik roku
Witold Daniłowicz Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych
źródło: materiały prasowe
Witold Daniłowicz Prezes Zarządu Polskiego Związku Pracodawców Prawniczych

Jubileusz | Polski Związek Pracodawców Prawniczych

Trzydzieści lat temu nasze państwo odzyskało prawo do samostanowienia. Przywróciliśmy demokrację i wolny rynek. Polska potrzebowała zasad, reguł i przepisów, aby te zdobycze wprowadzić w życie, rozwinąć i umocnić. Istotną rolę w tym procesie odegrali prawnicy. Nie tylko ci, którzy pomagali w tworzeniu nowych przepisów czy budowaniu nowych instytucji, ale także ci, którzy obsługując transakcje, pomagali swoim klientom odnaleźć się w nowej rzeczywistości i realizować plany, które jeszcze niedawno mogłyby istnieć tylko w sferze marzeń. Jednocześnie przyczyniali się do rozwoju prawodawstwa, gospodarki i zasad rynkowych.

Prawnicy w nowej rzeczywistości

Trzydzieści lat temu nie było w Polsce rynku korporacyjnych usług prawniczych. Usługi prawne świadczyli indywidualni prawnicy i zespoły adwokackie. Międzynarodowe doświadczenie biznesowe skupiało się w centralach handlu zagranicznego, a późniejsi liderzy polskiego rynku usług prawnych często dopiero kończyli studia. Bardzo szybko okazało się jednak, że indywidualni prawnicy nie byli w stanie sprostać wyzwaniom i wykorzystać możliwości, które przyniosła nowa rzeczywistość. Dlatego adwokaci i radcowie prawni zaczęli łączyć się w kancelarie. W tym samym czasie do Polski zaczęli wracać prawnicy, których przełom lat 80. i 90. zastał na emigracji. Pojawili się również...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11222

Wydanie: 11222

Spis treści

Monitor wolnej przedsiębiorczości

Zamów abonament