Im wyższe kary, tym mniej przestępstw i bezpieczniej
Najwięcej, bo 50 proc. respondentów uważa, że zaostrzenie powinno dotyczyć jedynie poważnych przestępstw. Pozostali – ok. 30 proc. – że wszystkich.
Zaostrzone przepisy i surowsze kary pozwolą ograniczyć przestępczość i poprawić bezpieczeństwo – wynika z najnowszych badań, jakie Instytut Wymiaru Sprawiedliwości przygotował na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Najwięcej, bo 50 proc. respondentów uważa, że zaostrzenie powinno dotyczyć jedynie poważnych przestępstw. Pozostali ankietowani – ok. 30 proc. – że wszystkich. 9 proc. uważa z kolei, że powinno być surowiej jedynie za drobne przestępstwa.
Ziobro mówi: sprawdzam
Badania przeprowadzono w trzech terminach: Kantar: od 27 lipca do 1 sierpnia 2018 r., Ipsos: od 9 do 14 sierpnia 2018 r., CBOS: od 23 do 28 sierpnia 2018 r. Wyniki obejmowały odpowiedzi na blok pytań poświęconych różnym wymiarom opinii publicznej o karach i karaniu.
Przykład? Pytanie nr 1:...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta