Zarządca zamiast przedsiębiorcy
Zarządcą sukcesyjnym może zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych, wobec której nie został prawomocnie orzeczony zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów prawa upadłościowego lub Kodeksu karnego.
Zarządca sukcesyjny pełni funkcję podmiotu uprawnionego i odpowiedzialnego za prowadzenie przedsiębiorstwa od chwili śmierci przedsiębiorcy do momentu zakończenia postępowania spadkowego. Ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1629; weszła w życie 25 listopada 2018 r.) to odpowiedź na występujący w praktyce problem braku wystarczających instrumentów zapewniających płynne funkcjonowanie i sukcesję przedsiębiorstwa prowadzonego przez przedsiębiorcę indywidulnego (osobę fizyczną prowadzącą działalność na podstawie wpisu do CEIDG) w razie jego śmierci. Występująca dotychczas konieczność prowadzenia przez spadkobierców długotrwałych nierzadko procedur nabycia i działu spadku oraz brak rozwiązań umożliwiających zarządzanie przedsiębiorstwem w okresie przejściowym skutkowały bowiem podwyższonym ryzykiem po stronie samych spadkobierców, kontrahentów i pracowników oraz stwarzały zagrożenie dla pewności obrotu gospodarczego.
Przedsiębiorstwo w spadku
Podstawowym pojęciem wprowadzanym przez ustawę jest pojęcie przedsiębiorstwa w spadku. Obejmuje ono zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do wykonywania działalności gospodarczej i stanowiących mienie przedsiębiorcy w chwili jego śmierci, poddanych szczególnemu reżimowi zarządzania (art. 2 ust. 1-3 ustawy). W skutek śmierci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta