Na czym polega legalna metoda poznania tajemnic przedsiębiorstwa
Nawet ograniczony wgląd w tajemnice przedsiębiorstwa konkurentów może pozwolić na uzyskanie znacznej przewagi na rynku. Dlatego też uzyskanie tajemnic przedsiębiorstwa, które nie stanowi czynu nieuczciwej konkurencji może być niezwykle cenne. Jednym z takich sposobów na gruncie prawa polskiego jest dokonanie analizy produktów konkurentów metodą „reverse engineering".
Tajemnice przedsiębiorstwa stanowią informacje nieujawnione do wiadomości publicznej, mające charakter organizacyjny, techniczny bądź technologiczny jak również inne informacje, które mają wartość gospodarczą, w stosunku do których, przedsiębiorca podjął działania niezbędne dla zachowania ich poufności. Tajemnicami przedsiębiorstwa mogą być np. informacje dotyczące technik i urządzeń używanych przez przedsiębiorcę w toku produkcji, metody działania, jak również listy klientów, strategie sprzedaży, analizy rynków czy wyniki prac badawczo-rozwojowych. Nie jest przy tym konieczne, by tajemnice przedsiębiorstwa stanowiły informacje możliwe do zastosowania przez inne przedsiębiorstwo.
Niektóre z tajemnic przedsiębiorstwa stanowią rozwiązania, które mogą zostać zastrzeżone jako własność intelektualna przedsiębiorcy, ale nie są jeszcze chronione prawami bezwzględnymi takimi jak patent czy prawo ochronne na wzór użytkowy. W zakresie, w jakim te rozwiązania nie zostały zastrzeżone, możliwe jest naśladownictwo produktu stosującego te rozwiązania, pod warunkiem, że nie będzie wprowadzać klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu. Pomimo braku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta