Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Eksport to przyszłość polskiej gospodarki. Może być dużo wyższy

14 grudnia 2018 | Dodatki Jednodniowe | Artur Osiecki
Zdaniem uczestników dyskusji, którą moderował Artur Osiecki z „Rzeczpospolitej”, eksport polskich towarów ma duży potencjał  wzrostu, ale często sami nie doceniamy ich wysokiej jakości, niepotrzebnie konkurując za granicą niską ceną. Przyszłością  jest też eksport usług, który na świecie odgrywa coraz większą rolę.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Zdaniem uczestników dyskusji, którą moderował Artur Osiecki z „Rzeczpospolitej”, eksport polskich towarów ma duży potencjał wzrostu, ale często sami nie doceniamy ich wysokiej jakości, niepotrzebnie konkurując za granicą niską ceną. Przyszłością jest też eksport usług, który na świecie odgrywa coraz większą rolę.

Handel zagraniczny › Polska, plasująca się obecnie według CIA na 25. miejscu listy światowych eksporterów, ma szansę w ciągu 20 lat wejść do grona dwudziestki państw eksportujących najwięcej.

Kolejne rekordowe wyniki eksportu polskich towarów (w 2017 r. wartość ta po raz pierwszy przekroczyła 200 mld euro, sięgając 206,6 mld euro; w dolarach było to 231,5 mld) pozwalają zakładać, że eksport może stać się jeszcze mocniejszym motorem gospodarki. O tym, jaki będzie polski eksport w trzeciej dekadzie XXI w., oraz czy i kiedy Polska może wejść do grupy liderów światowego eksportu, dyskutowali goście Kongresu Gospodarczego „Rzeczpospolitej" i „Parkietu". To ostatnie pytanie jest o tyle zasadne, że z corocznego zestawienia Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Stanów Zjednoczonych wynika, że Polska z eksportem towarów wartych 221,4 mld dol. za 2017 r. jest 25. co do wielkości eksporterem na świecie. Jak łatwo zauważyć, dane CIA są rozbieżne z prezentowanymi przez Główny Urząd Statystyczny. CIA informuje o 10 mld dol. niższej wartości naszego eksportu niż ta podana przez GUS, ale dane CIA są szacunkowe, a różnica może też wynikać z metodologii obliczeń.

Przyjmując jednak na potrzeby dyskusji o przyszłości polskiego eksportu kalkulacje CIA, warto poddać analizie naszą pozycję w tym zestawieniu. W 2017 r. Polska plasuje się na 25. miejscu na 224 klasyfikowane przez Amerykanów kraje. Co prawda do hegemonów światowego eksportu, takich jak Chiny, USA, Niemcy, Japonia, Korea Płd., Francja, Holandia, Włochy, Hongkong i Wielka Brytania (tak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11231

Wydanie: 11231

Spis treści
Zamów abonament