Komu i kiedy wypłaca się dywidendę
Od 1 marca 2019 roku zmianie ulegną zasady wypłaty dywidendy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością. Dzięki zmianom łatwiej będzie wspólnikom ustalić dzień dywidendy i wyegzekwować jej wypłatę. Spółka natomiast będzie mogła uzyskać zwrot środków, gdy wypłacone przez nią w trakcie roku zaliczki na poczet dywidendy będą przekraczać osiągnięty przez spółkę zysk.
Pierwsza ze zmian uzupełnia obowiązujące regulacje dotyczące dnia dywidendy. Zgodnie z obowiązującymi dotychczas przepisami, zasadniczo dniem dywidendy jest dzień podjęcia przez zgromadzenie wspólników uchwały o podziale zysku. Osoby, które są w dniu podjęcia tej uchwały wspólnikami spółki, nabywają prawo do dywidendy. Umowa spółki może jednak upoważniać zgromadzenie wspólników do określenia innego dnia dywidendy, przy czym sam dzień dywidendy musi przypadać w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały o podziale zysku. W praktyce zdarzają się sytuacje, w których właśnie umowa spółki daje zgromadzeniu wspólników takie uprawnienie, a mimo to zgromadzenie nie wypowiada się co do dnia dywidendy. Powstaje wtedy stan niepewności co do tego, kto jest uprawniony do jej otrzymania.
Zmiana przepisów, która...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta