Cały kraj jedną strefą
Nowe regulacje | Polska Strefa Inwestycji w znacznym stopniu wykorzystuje rozwiązania znane ze specjalnych stref ekonomicznych. Ale teraz zwolnienie podatkowe jest dostępne niezależnie od tego, gdzie realizowana jest inwestycja.
Od końca lat 90. w Polsce istniało 14 specjalnych stref ekonomicznych (SSE) powołanych do życia ustawą z 1994 r. Ich zadaniem było przyspieszenie rozwoju gospodarczego regionów, rewitalizacja nieruchomości przemysłowych, stworzenie nowych miejsc pracy i podniesienie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw.
Zezwolenie na prowadzenie działalności w SSE można było uzyskać pod warunkiem, że firma zamierzała zrealizować nową inwestycję, przeznaczała na nią co najmniej 100 tys. euro i tworzyła nowe miejsca pracy. Lokując inwestycję w SSE można było przede wszystkim skorzystać ze zwolnienia podatkowego.
Specjalne strefy ekonomiczne sprawdziły się w roli narzędzia stymulującego rozwój przedsiębiorczości. W latach 1995–2017 umożliwiły stworzenie i utrzymanie ponad 350 tys. miejsc pracy. Udało się pozyskać kapitał o łącznej wartości ponad 120 mld zł. Działalność w strefach rozpoczęło ponad 2 tys. firm. Najwyższe nakłady inwestycyjne ulokowano w strefach: wałbrzyskiej, katowickiej i łódzkiej, a najwięcej nowych miejsc pracy powstało w strefach: katowickiej, wałbrzyskiej i mieleckiej.
W dowolnej lokalizacji
Nadszedł czas na zmiany. W tym roku ruszył projekt Polskiej Strefy Inwestycji. W znacznym stopniu wykorzystuje rozwiązania znane ze specjalnych stref...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta