Karta podarunkowa instrumentem płatniczym
By działać zgodnie z regulacjami narzuconymi przez unijną dyrektywę, przedsiębiorcy oferujący vouchery, karty zakupowe i paliwowe powinni sprawdzić, jak one w praktyce funkcjonują. 20 grudnia wchodzą w życie nowe przepisy – przypomina ekspert.
Karty podarunkowe, zakupowe, paliwowe, a także bony czy vouchery cieszą się coraz większą popularnością. Stanowią nie tylko dobry pomysł na prezent, ale też często stają się elementem programów motywacyjnych firm. Co ciekawe, karty takie jako instrument płatniczy służący do nabywania towarów lub usług mogą wywrzeć wpływ na obowiązki przedsiębiorców, którzy je wydają. 20 grudnia 2018 r. mija termin na wdrożenie nowych regulacji – a co za tym idzie – na dostosowanie się do nowych wymogów.
Regulacje prawne i wyłączenia
Ustawę z 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych znowelizowano 20 czerwca br. w związku z koniecznością implementacji dyrektywy PSD II (Payment Services Directive). Wprowadzone zmiany dotykają wielu obszarów związanych z płatnościami i usługami płatniczymi wykonywanymi każdego dnia.
Ustawa reguluje zasady świadczenia usług płatniczych oraz wydawania i wykupu pieniądza elektronicznego. Stosuje się ją do usług płatniczych świadczonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w obrocie z innymi państwami członkowskimi UE.
Ustawa o usługach płatniczych przewiduje jednak pewne wyłączenia, które pozwalają na uniknięcie konieczności jej stosowania. Przykładami takich są m.in. transakcje płatnicze dokonywane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta